Tejpování
Asi každý už někdy viděl barevné elastické pásky, které si z nejrůznějších důvodů nechávají lidé lepit téměř po celém těle. Ale víte, k čemu opravdu slouží? Funkcí kineziotapu je několik a vždy závisí na způsobu aplikace. Pásky se lepí na kůži a pomocí míry napětí a směru tahu tejpu dokážeme ovlivnit tkáně v oblasti podkoží spolu se svaly a klouby.
Účinky tejpu:
- Úleva od bolesti - Páska ovlivňuje nervová zakončení umístěná v kůži. Mění tak způsob, jakým naše tělo vnímá bolest a má tak analgetický efekt.
- Zlepšení cirkulace - Při aplikaci tejpu dochází k zvrásnění kůže a zvětšení prostoru v oblasti kůže a podkoží. To vede k rozšíření cév a zlepšení prokrvení v dané oblasti. Dochází i k v uvolnění lymfatických cest a tím tak i lepšímu vstřebávání případného otoku.
- Podpora svalů - Tejp dokáže poskytnout podporu oslabeným nebo poraněným svalům. Zlepšuje jejich funkci a zajišťuje potřebnou stabilitu.
- Prevence zranění - Aplikací tejpů dokážeme předcházet zraněním při pohybových aktivitách či sportech. Dokáže vhodně podpořit klouby a zlepšit tím jejich stabilitu. Díky své elasticitě navíc neomezuje rozsah pohybu v kloubu a dokáže tak výrazně snížit riziko případného poranění.